Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.
Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Документална изложба, посветена на 100 г. от рождението на актьора Георги Палагачев бе открита днес в Държавен архив – Смолян.
Експозицията представя документи, снимки, афиши, програми и отличия на артиста, който е едни от основателите на създадения през 1951 г. Среднородопски театър, прераснал по-късно в Родопски драматичен театър.
Много е важно да съхраним паметта за онези величави родопчани, които направиха така, че Родопите се развиха и се утвърдиха като едно културно средище в България, посочи при откриването Адриян Петров, заместник областен управител на Смолян. Той описа Георги Пагагачев като „творец с визия и човек с мисия, изпратен от Господ в точния момент на точното място, уникален професионалист“.
В изложбата са използвани фотографии и документи от архивния фонд на Георги Палагачев, дарен от неговото семейство на Държавен ар
Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.
Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.
Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола
Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.
Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.
Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.
Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени
Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.
„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков.
Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първично, сетивно изживяване, в свят, където формата и движението заменят думите и символите. „Неговото изкуство действа не като фиксиран разказ, а като атмосфера — разсеяно емоционално пространство, което по-скоро усещаме, отколкото анализираме, където всяко произведение е носител на настроение и енергия, променящи се с присъствието на зрителя“, отбелязва тя.
Йордан Леков е роден през 1965 в гр. Враца. През 2019 г. получава образователна и научна степен „доктор“ по Изкуствознание и изобразителни изкуства с дисертация на тема „История и развитие на дисциплината Рисуване в Архитектурен факултет на УАСГ“. През 1998 г. печели конкурс за асистент по Рисуване в катедра „Рисуване и Моделиране“ към Архитектурен факултет, УАСГ, София. Развива преподавателска дейност и до днес. Носител е на редица награди. Автор е на много самостоятелни изложби. Творбите му са част от частни колекции в България, Австрия, Италия и Русия, както и колекцията на Национална художествена галерия за изящни изкуства.
/ВСР
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.
По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години.
Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.
Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.
Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.
Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача
Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“.
Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото.
Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.
Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съобщи АФП. Изложба в Миланската скала проследява историята на неговия успех.
Изобретяването на грамофона успява "да вкара" операта в домовете на нейните почитатели. Всеки е можел да слуша у дома си Енрико Карузо, коментира Габриеле Дото, куратор на изложбата, която се открива днес. Технологиите водят до комерсиална "експлозия" - за няколко години продажбите на плочи се учетворяват и това спомага за популяризирането на операта като цяло. Това е и началото на "марката" Пучини.
В изложбата виждаме аспекти от личността на Пучини, които досега са оставали скрити - например неговия интерес към маркетинга, каза пред АФП директорът на Миланската скала Доминик Мейер. "Ако отворим архивите, ще види